Haber

Mustafa Destici’den dikkat çeken EYT çıkışı: Yaş şartı bu bütçeye kaldıramayacağı bir yük getirmiyor.

Emeklilik yaşına takılan vatandaşlar için hazırlanan yönetmelikle ilgili tartışmalar sürüyor. Bahse ilişkin son açıklama BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’den geldi.

“HAZİNE YÜKÜ 60 MİLYAR”

Ocak ayı başında KİT’lerde çalışan Emeklilik Yaşı (EYT) ve sözleşmeli işçilerin durumunun Meclis gündemine taşınacağına inandığını ifade eden Destici, EYT ile ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: 8 Eylül 1999 tarihinden önce çalışana tekrar yaş şartı ve kademesi belirlenmeden emekli olma hakkı tanınmalıdır.Bazı çevrelerin ifade ettiği gibi bunun bütçemize bir yük getirmeyeceği açıktır.4.5 milyon vatandaşımız var. yıl başında emekli olma hakkı verildiğinde 1 milyonun emekli olacağı düşünülüyor.Ortalama 5 bin lira maaş alırlarsa hazineye yük 60 milyar lira.

“BU MİKTARI DEVLET KARŞILIYOR”

Devletin bu miktarı karşılayamaması gibi bir durum söz konusu değildir. Devlet bütçesi bunun kat kat fazlasını karşılayabilecek güce sahiptir. Ancak önemli olan vergi sisteminde değişiklik yapmaktır. Birçok kişi hala vergi ödemiyor. Geçen yıl ek bütçe yapıldı. Belki seneye Türkiye ek bütçe yapmak zorunda kalabilir.”

Enflasyonun düşme eğiliminde olduğunu ve hayat pahalılığının erime eğiliminde olduğunu söyleyen Destici, 6’lı masada partilerin başta elektrik fiyatları olmak üzere ekonomiye yönelik olumsuz söylemlerinin gerçekleşmediğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu